Elektronika modelarska

Newsy

Nowinki dotyczące różnych zagadnień dotyczących działalności i użycia projektów Pitlaba

Otwieramy nowy sezon z nową wersja Systemu FPV. Oprócz wielu drobnych udoskonaleń takich jak obsługa systemu satelitarnego GALILEO z nowym modułem GNSS, rozszerzony monitor kanałów RC czy możliwość wyzwalania menu dowolnym kanałem, opisanych szczegółowo w dokumencie Zmiany 2.70, ta wersja wspiera protokół MavLink pozwalając używać OSD w innych systemach. Pełny opis funkcjonalności oraz sposób połączenia OSD z kontrolerem lotu jest dostępny w dokumencie: MavLink support in Pitlab FPV System 2.70.pdf

 

Niedawno wprowadzany moduł Quectel'a L86 miał kilka wad, między innymi widział tylko do 9 satelitów i zdarzały się zacięcia podczas pracy, więc pod koniec roku rozpocząłem prace nad nowym modułem GNSS. Tym razem wybór padł na zintegrowany z anteną moduł uBloxa SAM-M8Q.

Nowy moduł pod względem mechanicznym i elektrycznym jest identyczny z poprzednimi. W warunkach osiągalnych w biurze widzi do 20 satelitów z konstelacji GPS i GLONASS. Na poniższym obrazku pokazane są parametry jego pracy. Tak jak wcześniejsze moduły, posiada możliwość doposażenia go w magnetometr typu HMC5883 ale nie jest on obsługiwany przez nasze projekty, więc domyślnie oferowana jest wersja bez magnetometru. Posiada 1 LED sygnalizującą obecność zasilania. Dodatkowo po uzyskaniu FIX zaczyna ona przygasać co 1s na czas 100ms.

GNSS SAM-M8Qstatystyka SAM-M8Q

Kliknij w obrazki aby powiększyć

Mikołajki 2018Tradycyjnie jak to było od kilku lat z okazji mikołajek robimy 15% promocję na wszystkie produkty oferowane w sklepie. Niech to będzie tydzień okalający datę 6 grudnia czyli od 2 do 8 grudnia. Wszystko co będzie zamówione i opłacone w tym czasie, nawet jeżeli fizycznie zabraknie w PitLab.Sklepie (nie powinno, ale zawsze może) będzie sprzedane w promocyjnej cenie. Słowem - kluczem uruchamiającym promocję będzie: Mikołaj wpisane w pole kuponu podczas zamawiania.

Jest to odpowiedź na organizowane przez branżę handlową czarne piątki, wyprzedaże itp. O ile rozumiem te sprawy wynikają z natury tej branży gdzie towary promowane mechanizmami takimi jak moda starzeją się i muszą być wypchnięte z magazynów. W naszej branży produkcyjnej nie ma tego zjawiska. Sprzęt sprzedany kilka lat temu jest odmładzany pojawiającą się zupełnie za darmo nową funkcjonalnością.

Mimo wszystko chcemy dać Wam szansę abyście bazując na tradycji naszej kultury skorzystali z możliwości tańszego uzupełnienia swojej bazy sprzętowej i przy okazji zostawili u nas kilka złotych :-)

Z produkcją elektroniki jest tego typu problem że co pewien czas jakiś podzespół staje się nieosiągalny. Długi czas problematyczny był zakup super kondensatora podtrzymującego napięcie, ale pomimo czkawki w dostępności ciągle można go kupić. Natomiast teraz nagle wyschło źródło odbiorników GPS. Po zrobieniu przegladu rynku znalazłem podobny odbiornik, oparty na tym samym chipsecie, o podobnej antenie, więc i o podobnych spodziewanych osiągach. Właśnie niedawno wyprodukowałem pierwszą serię modułów GNSS opartych na tym odbiorniku:

moduł GNSS

Tak jak w poprzednim module tutaj też można mieć opcjonalny magnetometr HMC5883 (nie obsługiwany przez OSD+AP, ale czasami jest potrzebny do innych zastosowań). Przewidziałem też użycie super kondensatorów w innych obudowach, więc tym razem nie dam się łatwo zaskoczyć byle czym :-)

Nowością są 2 LEDy. Jeden z nich sygnalizuje obecność zasilania, drugi miganiem złapanie FIXa. Złącza i otwory montażowe są po staremu. Tak jak wcześniej moduł domyślnie jest oferowany w bezbarwnej koszulce termokurczliwej, ale może być włożony do obudowy Z-47.

System FPV powiększa się o kolejny czujnik, tym razem do pomiaru prędkości względem powietrza. Pomiar oparty jest na szwajcarskim czujniku MS4525D5AI001D, pierońsko drogim, ale najlepszym w swojej klasie. Na płytce jest układ zasilający pozwalający na pracę od 3,5 do 10V tak aby uniezależnić się od zmian napięcia na magistrali serw.
Wrzuciłem to do sklepu jako czujnik prędkości względem powietrza. Osobno można zamówić samą rurkę Pitota jako zapasową lub gdyby ktoś zdecydował się przekładać czujnik między modelami.
Czujnik ma domyślnie 25cm przewód z żółtą wtyczką do złącza I2C w OSD. Gdyby ktoś potrzebował inną długość to proszę o informację w komentarzu do zamówienia. Wężyk silikonowy do rurki Pitota ma 75cm. Trzeba go przeciać na 2 części, tak aby połączyć wyjścia ciśnienia całkowitego i statycznego z odpowiednimi portami w czujniku. Porty są opisane na płytce. Gdyby ktoś się pomylił to co najwyżej będzie miał ujemną prędkość na ekranie. Nie wiem jak Zbig to zrobił, ale potrafi policzyć pierwiastek z liczb ujemnych! (Dla niewtajemniczonych: prędkość jest pierwiastkiem z ciśnienia dynamicznego czyli różnicy całkowitego i statycznego). Niestety czujnik mierzy prędkość tylko w locie do przodu, nie działa na wstecznym ani w locie bokiem.
Obrazek

System FPVPo długich testach publikujemy kolejny komplet oprogramowania dla zespołu urządzeń wchodzacych w skład Systemu FPV. Na tą wersję składa się bardzo dużo drobnych udoskonaleń zamawianych przez użytkowników i wypracowanych w czasie eksploatacji.

Nowościami są możliwość dywersyfikacji sterowania RC z dwu odbiorników z wyjściami CPPM lub S-Bus. Nowa jest też metoda kalibracji czujnika prądu, pozwalająca na minimalizację błędów pomiaru.

Opis wszystkich zmian wersji 2.60 w języku angielskim można przeczytać w linkowanym tutaj dokumencie.

Artykuł o dywersyfikacji sterowania RC [EN]

Artykuł o kalibracji czujnika pradu [EN]

Pliki z nowym oprogramowaniem można pobrać z działu System FPV -> Do pobrania

Lataj bezpiecznie swoim UAV

Logowanie